Menu

Odnawialne źródła energii jako trzon domowych układów grzewczych

18/08/2017 - Bez kategorii

Odnawialne źródła energii to takie, jakich wykorzystywanie nie wiąże się z ich długotrwałym niedoborem, bo odradzają się w względnie szybkim tempie. To bogactwa natury, które pomimo stałego wykorzystywania odbudowują się od nowa, bo procesy ich wytwarzania trwają niedługo i nieustannie istnieją okoliczności, aby miały miejsce one w przyrodzie.

Do odnawialnych źródeł energii wliczamy m.in.: radiację słoneczną, ruchy powietrza, deszcze, pływy i fale morskie, geotermię oraz biomasę.

Promieniowanie słoneczne jest najpopularniejszym z grupy odnawialnych źródeł energii. Do niedawna eksploatacja energii słońca było mało opłacalne, bo wartość tworzenia tej instalacji był znaczny. Za sprawą upowszechnienia systemu dopłat korzystanie z energii promieniowania słonecznego jest coraz popularniejsze. Układy grzejne oparte są o solary służące do ogrzewania wody i fotowoltaniczne pożytkujące światło słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej. Najnowocześniejsze instalacje oparte o odnawialne źródła energii mają możliwość korzystać nie jedynie z maksymalnego nasłonecznienia, lecz także z promieniowania rozproszonego. Z tego względu panele fotowoltaniczne wytwarzają prąd nawet w zachmurzone dni i deszczowe. Ma to wpływ na większą zyskowność układów grzewczych.

Na polskim rynku znaczną renomę zdobywają także elektrownie wiatrowe oraz pompy ciepła. Polska ma bardzo korzystne warunki do wykorzystania siły wiatru oraz wód geotermalnych. Siła wiatru za pomocą turbin wiatrowych zamieniana jest w energię elektryczną i pożytkowana do zasilania budynków. Ciepło ziemi można wykorzystywać do produkcji energii użytkowej, czyli prądu i cieplnej.

W przypadku instalacji grzewczych domowych do ogrzewania oddzielnego budynku można wykorzystać energię wód podziemnych z wykorzystaniem pomp ciepła. Mogą być one stosowane do klimatyzacji i ogrzewania wnętrza.